Specifikationer

Stäng

Mått & egenskaper

Dyna Libelle - fler färger

945 kr
Kampanj!

Kampanjvara

Kampanj:
Antal:
0
Välj färg:
Spara som favorit
  • Beskrivning
  • Med ett nytt tyg och en uppdaterad design på dynorna kombinerar vi hög funktion för utomhusbruk med en mer resurseffektiv och cirkulär materiallösning. Det nya tyget är vävt av 100 % återvunnen olefin - en restprodukt från oljeindustrin som tas tillvara och förädlas till en mycket slitstark fiber, särskilt lämpad för utomhusbruk. Fibern är solution dyed, vilket innebär att den färgas före vävning. Det ger hög ljusbeständighet och god färgstabilitet över tid. Jämfört med det tidigare akryltyget innebär bytet flera förbättringar:


    • Tillverkas av 100 % återvunnet material
    • Minimal energi- och vattenförbrukning i produktionen (Slutet vattensystem)
    • Kan återvinnas flera gånger utan inblandning av ny råvara
    • Låg fuktabsorption, snabbtorkande och motståndskraftigt mot mögel
    Material: Olefin
    Mått: Bredd: 41 cm
    Serie: Libelle
    Tjocklek: 3 cm
    Produktens artikelnummer: dyna-libelle
    Produktens EAN-kod:
  • Kontakta oss
  • Ring, maila eller besök oss i Höllviken!

    Sommarboden i Höllviken AB
    Falsterbovägen 76
    236 51 Höllviken

    Ring oss: 040-45 01 11

    Våra öppettider
    Butiken i Höllviken har öppet året-runt
    Måndag - fredag: 10-18
    Lördag: 10-15
    Söndag: 11-15

  • Varumärke: Grythyttan
  • Grythyttan Stålmöbler

    Den allra första fåtöljen bockades till Stockholmsutställningen redan 1930 av Artur Lindqvist, varpå en hel serie trädgårdsmöbler började tillverkas. Artur hittade inspiration från funkisen, det vill säga att skapa funktionella och vackra ting i människors vardag. Detta designspråk har levt vidare hos Grythyttan Stålmöbler i skapandet av stolar, soffor och bord för utomhusbruk. Grythyttan Stålmöbler är starkt sammankopplat med svensk möbelhistoria. Kulturarvet förvaltas och utvecklas med stolthet. Än i dag produceras utemöbler i Grythyttan, i Bergslagens vackra skogslandskap. Varje möbel är ett resultat av gediget hantverksarbete. Möblerna tillverkas av fjäderstål av högsta kvalitet. Hemligheten bakom stolarnas karakteristiska gung sitter i stativet som tillverkas på plats i fabriken i Grythyttan. En process som inte kan automatiseras utan behöver känsla och erfarenhet för att bli perfekt. Arturs gamla devis känns ständigt aktuell. ”Då ni köper Grythyttans sommarmöbel är Eder möbelfråga löst för många år framåt.”

  • Recensioner
  • Recensioner
    Nedan kan du betygsätta på en skala från 0-5. Om du vill kan du även skriva en kommentar till det betyg du har valt att ge artikeln.
    Ditt namn kommer att visas som avsändare.
    Antal omdömen: (0)

    Den här produkten har inga recensioner.

Relaterade produkter

Logga in